پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیكسب رتبه اول كاهش تلفات حوادث ترافيكي جاده ای استان خراسان رضوي در شش ماهه اول سال و اهمیت روز جهانی یادمان قربانيان سوانح رانندگی در آگاه سازی و ارتقای فرهنگ ترفیک

تاریخ انتشار: 1395/09/03

طي شش  ماهه ابتدائي سال 1395 درمقايسه با مدت مشابه سال قبل در تصادفات برون شهري و روستايي استان 95تعداد تلفات رانندگي 95  نفر كاهش يافت.

به گزارش روابط عمومي  اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده اي خراسان رضوي  ، مهندس نصري مدير كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان خراسان رضوی ضمن بيان اين مطلب افزود در شش ماهه اول   سال جاری  با  كاهش 18 درصدي در تعداد متوفيان حوادث رانندگي در مجموع راههاي برون شهري و روستائي  نسبت به مدت مشابه سال گذشته ، استان خراسان رضوي  از نظر میزان کاهش در رتبه اول استانهاي كشور قرار گرفته است .

 مدير كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان خراسان رضوي   همچنين اشاره كرد در اين مدت تعداد متوفيان حوادث رانندگي در راههاي روستائي ، 7/15  درصد  كاهش داشته و استان خراسان رضوي ، در رتبه سيزدهم استانهاي كشور قرار مي گيرد. وي   با اشاره به  كاهش حدود 19 درصدي در تعداد متوفيان حوادث رانندگي در راههاي برون شهري افزود : استان خراسان رضوي  نسبت به مدت مشابه سال قبل در رتبه دوم كشور قرار دارد .

نصري در ادامه به شاخص تلفات به صد هزار نفر جمعيت  كه يكي از شاخص هاي مهم در ارزيابي ها بوده و مقايسه ي درستي ميتوان بر اساس آن داشت اشاره كرد  و گفت: استان خراسان رضوي به لحاظ اين شاخص با 7 نفر كشته  به ازاي هر 100 هزار نفر جمعيت ، در رتبه ي پنجم استانهاي كشور قرار دارد.

اين مقام مسوول  به سهم بالای افراد كم سواد و بي‌سواد در تلفات ناشي از تصادفات جاده‌ای  با بیش از 60 درصد از کل تلفات در استان اشاره كرد و تأکید نمود خراسان رضوي  در كشور یکی از استانهای داراي بيشترين تلفات  به لحاظ كاربران آسيب پذير  مي باشد  .  مهندس نصري  در ادامه  افزود  :  34 درصد از كل تلفات ناشي از تصادفات برون شهري مربوط به  كاربران آسيب پذير (عابرين پياده   و موتور سيكلت سواران  ) بوده و همچنين اين گروه در راههاي روستائي 56 درصد از كل تلفات را شامل مي شوند . بر اين اساس استان خراسان رضوي پنجمين استان داراي بيشترين تلفات عابر و سومين استان داراي بيشترين تلفات موتورسوار مي باشد .

ایشان همچنین در خصوص وضعيت ايمني وانت بار هاي استان  افزایش 15 درصدی تلفات در این نوع وسایل نقلیه را بیان نمود و یادآور شد استان خراسان رضوي  داراي بيشترين تلفات وانت بار در 6 ماهه اول سال در کل کشور بوده است . ایشان باتوجه به شروع اجرای طرح ساماندهی تردد وانت‌بارها در راه‌های برون شهری ابراز امیدواری کرد در صورت اجرای موفقیت آمیز این طرح قطعا شاهد کاهش تصادفات و تلفات ناشی از تقصیر وانت بار در سوانح رانندگی جاده ای خواهیم بود چرا که با اعمال ضوابط و مقررات بر روی وسیله نقلیه و نحوه بارگیری، مهار بار و ظرفیت مجاز حمل و انجام آموزه های لازم، سطح ایمنی تردد وانت بارها بهبود خواهد یافت.​

همه ساله همزمان با روز جهاني يادمان قربانيان سوانح رانندگي در سراسر دنيا  یعنی 20 نوامبر، اقداماتي در راستاي حساس سازي و آگاه سازي عموم مردم و مسوولان به مقوله ايمني حمل و نقل به اجرا گذاشته مي شود.

برادران رييس اداره ايمني و ترافيك اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده اي خراسان رضوي با بيان مطلب فوق افزود ، 10 سال از ثبت چنين روزي توسط سازمان ملل مي گذرد و هرساله بزرگداشت جهاني چنين روزي در بسياري از كشورها با جديت بيشتري برگزار مي شود. شعار امسال روز بزرگداشت و يادمان قربانيان سوانح رانندگي، اقدامات حياتي پس از تصادف؛ مراقبت پزشكي، تحقيق و بررسي و قضاوت عادلانه مي باشد.

همچنين ايشان اضافه كرد همه ساله در كشورمان و در استان خراسان رضوي مراسم هاي مختلفي توسط نهادهاي دولتي و غيردولتي از جمله رزمايش هاي روز بدون حادثه ترافيكي، عيادت از مصدومان ترافيكي در بيمارستانها و همايش هاي ويژه ايمني تردد كودكان و دانش آموزان و نمايشگاههاي نقاشي با موضوع ايمني و تصادفات برگزار مي شود و امسال نیز با محوریت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر دستگاههای اجرایی ذیربط، همایشی با عنوان یادمان قربانیان سوانح رانندگی در روز24 آبان ماه برگزار گردید.

وي با بيان اينكه بزرگداشت يادمان قربانيان سوانح رانندگي و برنامه هاي مشابه آن بدون شك مي تواند تأثيرگذار بر پيشگيري و كاهش تلفات و جراحات ناشي از تصادفات باشد تأكيد كرد اقداماتي از اين دست بايستي بجاي حالت نمادين و نمايشي به گونه اي برگزار شود تا اثرگذاري لازم را بر آحاد جامعه و اكثريت عموم مردم داشته باشد نه اينكه گروه و افراد خاصي را شامل شود.

برادران همچنين بيان نمود تغيير نگرش درخصوص پديده تصادفات بويژه بين عموم مردم و نيز رويكرد اقدام مبتني بر عوامل تأثيرگذار از ملزومات ارتقاي ايمني حمل و نقل مي باشد به عبارت ديگر اثرات مشترك و متقابل موارد دخيل در وقوع حوادث رانندگي شاخص هاي موجود مدنظر قرار گيرد.وي تأكيد كرد امروزه در كشورهاي توسعه يافته اقدامات موردنیاز جهت كاهش تصادفات را مبتني بر 5 اصل مهندسي، آموزش، اعمال مقررات، امدادرساني و نظارت و ارزيابي برنامه ريزي مي كنند و در سالهای اخیر اصولي دیگر شامل مشاركت آحاد جامعه، تشويق مردم و مسئوليت گذاري فردي به آنها اضافه شده است. رييس اداره ايمني و ترافيك اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان همچنين بر اين مسئله كه رويكرد ايمني پايدار در حقيقت سنگ بناي جديد در ايمني حمل و نقل محسوب مي شود اشاره نمود هر كس بايد نسبت به موضوع سوانح ترافيكي و حذف آثار آن احساس مسووليت نمايد، موضوعي كه امروزه در كشورهاي موفق نهادينه گرديده است.

وي حركت در چارچوب 5 ركن برنامه جهاني سازمان ملل يعني بهبود سيستم مديريت ايمني راه ، زيرساخت هاي ايمن تر، بهبود وضعيت ايمني خودروها، ارتقا و بهبود رفتار استفاده كنندگان از راه و ارتقاي واكنش هاي امدادي پس از حادثه را جهت رسيدن به هدف متعالي يعني تثبيت و كاهش تعداد متوفيان  و سوانح رانندگي بسيار ضروري و تأثيرگذار برشمرد.

 مشخصات:
نظرات: *