پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

در جلسه هماهنگی حمل و نقل مسافر ویژه دهه پایانی صفر مطرح شد؛


پیش بینی حضور 350 هزار زائر پیاده در مشهد در دهه پایانی صفر

تاریخ انتشار: 1395/09/07

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی گفت: پیش بینی می شود 350 هزار زائر با پای پیاده در دهه پایانی صفر وارد مشهد مقدس شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی؛ نصري با اشاره به اقدامات دهه پایانی ماه صفر بیان کرد: طبق سنت هر ساله که زائران از شهرها و از مبادی ورودی مختلف جاده‌های استان را  با پای پیاده می‌پیمایند  تا در روز 28 صفرو شهادت امام رضا(ع) به مشهد مقدس و حرم مطهر رضوی  مشرف شوند.

ابراهیم نصری افزود: با توجه به برودت هوا  و عدم اطلاع از آمار دقیق زائران پیاده از روسای کاروانهای  زائران پیاده درخواست می‌کنیم تا با مراجعه بموقع به کمیته حمل ونقل ستاد اجرایی خدمات سفر استان واقع در پایانه های مسافربری امام رضا(ع) و معراج  جهت هماهنگی با شرکتهای مسافربری برای تامین ناوگان اقدام نمایند.

وی در ادامه گفت: تاکنون 45 هزار زائر پیاده در سامانه ثبت نام کرده اند و پیش بینی می شود این عدد به 350 هزار نفر برسد که بیش از 60 درصد آنان ساکن شهرستانهای اطراف مشهد هستند.

 مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه با هدف ایجاد انگیزه و جذب ناوگان و تسریع در خروج زائرین پیاده و بر اساس هماهنگی های انجام شده با مقامات استانی نرخ بلیط اتوبوسها صرفا از مبدا مشهد و در بازه زمانی سه روزه 20 درصد افزایش خواهد داشت.افزود برای سرویس دهی بهتر  و جلوگیری  از بار ترافیکی سنگین در جاده‌های استان باید تعداد رام قطارهای مشهد به سرخس و نیشابوردر این ایام افزایش یابد.

وی با اشاره به مجتمع های رفاهی بین راهی خاطر نشان کرد: از 33 راهدارخانه شهرستانهای سبزوار، تربت حیدریه، مشهد و نیشابور بازدید به عمل آمد تا امکانات رفاهی مناسب به منظور پذیرایی از میهمانان دهه آخر صفر فراهم شود.

نصری تصریح کرد: با توجه به سرمای بی سابقه و جلوگیری از خطرات احتمالی با شهرداری و مینی بوسرانی به منظور کمک به زائران پیاده در راه مانده هماهنگی های لازم انجام شده است و گشتهای راهداری آماده باش کامل هستند.

در ادامه جلسه جواد وحدتی فرد معاون حمل ونقل اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی  بیان کرد: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای در اربعین سال جاری با حضور افراد باتجربه نسبت به سال گذشته عملکرد بهتری را به نمایش گذاشته است.

وی افزود: تمام ناوگان حمل و نقل جاده ای از صبح روز اربعین چشم انتظار حضور زائران بودند تا بتوانند خدمات بهتری را به زائران ارائه کنند و با تمام شدن مراسم اربعین به منظور بازگرداندن زائران به مقاصدشان از خطوط ریلی استفاده کردیم.

وحدتی فرد بیان کرد: به منظور جلوگیری از ترافیک درون شهری تقاضا داریم استانها و شهرستانها از حضور مسافربرهای دربستی جلوگیری کنند تا اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای با برنامه بتوانند نسبت به تامین ناوگان مورد نیاز اقدام کند.

 شهرکی مدیر کل حمل ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور نیز در این جلسه هدف از برگزاری جلسه هماهنگی حمل و نقل مسافر ویژه دهه پایانی صفر را برنامه ریزی به منظور سرویس دهی بهتر به زائران مشهد الرضا بیان کرد و گفت: با توجه به حجم بالای حضور زائران ایرانی در عراق و بازگرداندن آنان به شهرهایشان از مرزهای شلمچه، چزابه و مهران بر خود لازم دیدیم تا از عملکرد اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی به دلیل عملکرد خوب تشکر کنیم.

وی افزود: بدون شک حضور زائران در مشهد مقدس در دهه پایانی سفر شکل کوچکی از حضور آنان در اربعین حسینی در کشور عراق است که مطمئن هستیم خراسان رضوی با توجه به تجربه سالهای گذشته به خوبی آن را اداره می کند امکا در کارهای بحرانی بخشهایی از اتفاقات غیر قابل پیش بینی است که در همین راستا باید مراقب انحرافات بود.

شهرکی بیان کرد: استانهای همجوار باید به خراسان رضوی در امر ارائه خدمات شبانه روزی به زائران کمک و با اطلاع رسانی به موقع خدمات رسانی را تسهیل کنند.

وی در ادامه گفت: سرویس های روستایی باید از محل روستا مسافرگیری کند  و در مراکز شهرستانها نیز این امر به صورت متمرکز انجام شود از هر گونه سردرگمی جلوگیری شود.

شهرکی خاطر نشان کرد: استقرار تیم های راهنمای زائر به منظور هدایت زائران در راه مانده به بخش خصوصی واگذار شود تا از آسیبهای احتمالی به زائران جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت که بخشی از زائران را ساکنان شهرستانهای خراسان رضوی تشکیل می دهند که باید برای سفرهای درون استانی مانند سفرهای خارج از استان برنامه ریزی کرد.​مشخصات:
نظرات: *