پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیجایگاه سومی خراسان رضوی در ترانزیت و صادرات کالای کشور

تاریخ انتشار: 1396/02/23

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی اعلام کرد: این استان با داشتن چهار پایانه مرزی از 32 پایانه فعال کشور ( 22 پايانه مرزي جاده اي و 10 پايانه آبي) در بخش ترانزیت و صادرات کالا رتبه سوم را داراست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی، وحدتی فرد گفت: استقرار خراسان رضوی در کریدورهای بین المللی شمال- جنوب و شرق- غرب و در مسیر شبکه های حمل و نقل جاده ای، موقعیت ممتاز جغرافیایی را به عنوان دروازه مبادلات بازرگانی با کشورهای آسیای میانه فراهم کرده است.

وی افزود: نزدیکی خراسان رضوی به ذخایر نفت و گاز آسیای مرکزی و نقش مهم ژئوپولیتیکی استان در زمینه ی تعاملات بین المللی از سویی، و نیز جایگاه ویژه استان در تولید بسیاری از محصولات زراعی- باغی و دامی در کشور براهمیت و جایگاه ترانزیت استان افزوده است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با اشاره به وجود چهارپایانه مرزی در استان خاطر نشان کرد: پایانه های مرزی لطف آباد و سرخس از نظر ترانزیت کالا رتبه چهارم و پنجم کشور را دارا است و پایانه مرزی دوغارون از نظر صادرات کالا رتبه سوم را دارد و در ميان استانهاي كل كشور استان خراسان رضوي از بعد عملکردی جایگاه سوم کشور را در ترانزیت و صادرات کالا دارا است.

گفتنی است حجم صادرات کالا و ترانزیت بار از پایانه های مرزی استان در سال گذشته به ترتیب 3/1 و 7/2 ميليون تن بوده است. به گفته وی پارسال حدود 27میلیون تن کالا از طریق راه های خراسان رضوی جابجا شده که عمده این کالاها مربوط به گندم، چغندر قند و پنبه منگنه شده، بوده است.

وحدتی فرد در ادامه از چگونگی شرایط تاسیس و راه اندازی شرکت های بین المللی حمل و نقل جاده ای سخن گفت و افزود: همه ساله در دو نوبت آزمون برای علاقمندان و واجدین شرایط تاسیس شرکت های حمل ونقل بین المللی برگزار می شود و پس از قبولی در آزمون، مجوزهای لازم برای تاسیس اینگونه شرکت ها ، صادر می شود.​

 مشخصات:
نظرات: *