پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیافزایش تلفات سوانح در جاده های روستایی خراسان رضوی

تاریخ انتشار: 1396/09/23

 

​رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: بر اساس اعلام پزشکی قانونی ظرف هفت ماه امسال 92 نفر در حوادث رانندگی جاده های روستایی استان فوت کرده اند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از 18 درصد بیشتر شده است.
به گزارش روابط عمومي اداره كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان خراسان رضوي نصیر برادران افزود: 477 نفر در این مدت در جاده های بین شهری و روستایی خراسان رضوی در اثر سوانح جاده ای جان باختند که سهم جاده های روستایی ازاین میزان 19 درصد است.
وی ادامه داد: با وجود افزایش 18 درصدی تلفات در جاده های روستایی ظرف هفت ماهه امسال، تلفات جاده ای در کل خراسان رضوی در مجموع یک درصد کاهش یافت.
رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی تداوم افزایش تلفات در جاده های روستایی را زنگ خطری برای تحت تاثیر قرار دادن کل آمار تلفات جاده ای در استان توصیف و بیان کرد: نیشابور با 14 جانباخته، تربت جام و مشهد هریک با 13 و سبزوار با 9 کشته بیشترین تعداد تلفات تصادفات رانندگی در جاده های روستایی استان را به خود اختصاص داده اند. به ترتیب شهرستانهای سرخس، فریمان، مشهد و نیشابور بیشترین افزایش تلفات را در هفت ماهه امسال داشتند.
وی عمده این سوانح را برخورد رخ به رخ خودروها، تصادف با موتورسیکلت و عابر پیاده عنوان و بیان کرد: علت اصلی و چالش عمده ای که دستگاههای مرتبط با تصادفات جاده ای با آن روبرو هستند آسفالت شدن معابر خاکی روستایی و به تبع آن افزایش سرعت و تقاضای سفر در این جاده ها می باشد که موجب افزایش وقوع تصادفات شده است.
برادران به سرعت بالا و خطرآفرین خودروها در جاده ها اشاره و بیان کرد: سرعت در جاده های روستایی کم عرض همانند جاده های شریانی است اما هیچ تناسبی با وضعیت جاده، ترافیک آن و رفت و آمد خودروهای کم سرعت مانند ادوات کشاورزی و موتورسیکلتها ندارد.
وی افزود: برخی با هدف افزایش نیافتن سرعت در معابر روستایی، آسفالت نکردن جاده های خاکی روستایی را به عنوان راهکار مطرح کرده اند اما مطابق برنامه های کشوری نمی توان از ارتقاء وضعیت جاده های روستایی صرف نظر کرد. با این وجود بهره برداری از جاده های روستایی بدون خط کشی و نصب علائم جاده ای یک واقعیت است لذا الزام متولیان ساخت و آسفالت این جاده ها به خط کشی و ایمن سازی همزمان می تواند در این خصوص کارگشا باشد.
رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی حدود 60 درصد تلفات را در راههای روستایی ناشی از تصادف موتورسیکلت و عابر پیاده اعلام و بیان کرد: راهداری نیز مطابق وظیفه پس از تحویل راههای جدید نسبت به ایمن سازی راه و به ویژه آرام سازی ترافیک در محل رفت و آمد دانش آموزان اقدام کرده است.
وی اولویت دستگاههای دست اندرکار را جاده های پر رفت و آمد و شریانی عنوان و بیان کرد: فعلا به دلیل گستردگی جاده های روستایی نظارت خاصی ازسوی پلیس بر آنها وجود ندارد لذا لازم است از تجهیزات هوشمند برای نظارت مستمر بر جاده های پر ترافیک روستایی که تصادفات بیشتری دارند استفاده شود.
برادران همچنین به کمبود اعتبار برای نگهداری و ایمنی راههای مهم و اصلی خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: با وجود مشکلات بودجه ای این اداره نسبت به آشکارسازی و نصب علائم هشدار دهنده در مسیرهایی پر تصادف روستایی اقدام کرده است.
خراسان رضوی 20 هزار و 575 کیلومتر راه دارد که 6 هزار و 422 کیلومتر آن بین شهری و 14 هزار و 152 کیلومتر آن راه روستایی است.
سالانه 25 میلیون تردد در جاده های خراسان رضوی صورت می گیرد. همچنین سالانه 6 هزار تصادف دارای کروکی در این جاده ها روی می دهد که 33 درصد آن مربوط به جاده های روستایی است.
 
 
 مشخصات:
نظرات: *