پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

با حضور مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافر سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای برگزار شد:


بررسي مسايل حوزه حمل ونقل جاده اي مسافر

تاریخ انتشار: 1396/11/05

 

​جلسه بررسي مسايل حوزه حمل ونقل جاده اي مسافر با حضور مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافر سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای و معاون حمل ونقل شهرداري مشهد و رييس كميسيون حمل نقل شوراي شهر مشهد در سالن جلسات اداره كل راهداري وحمل ونقل جاده اي استان خراسان رضوي برگزار گرديد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی، حمیدرضا شهرکی ثانوی در جلسه گفت: فاز یک طرح شبکه سیر به اتمام رسیده و فاز دو طرح با هدف ارزیابی کیفی شرکت ها تا پایان سال 97 به پایان می رسد.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح، سامانه برخط برای بارگزاری اطلاعات شرکت ها ایجاد می شود و با در نظر گرفتن شاخص هایی همه شرکت های مسافربری، از یک تا 5 ستاره رده بندی می شوند.
وی با بیان این که باید محل سکو و پارکینگ وسیله نقلیه جدا باشد؛ افزود: بعضا در پایانه های شهر تهران سکو و پارکینگ یکی است که باید تفکیک شود.
مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافر سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای ادامه داد: رویکرد اکنون ما در پایانه ها صحیح نیست، باید در پایانه ها ایستایی وجود داشته باشد و اجرای طرح هوشمند سازی بدون تصحیح زیر ساخت ها بی فایده است.
شیب پنج درصد بخش حمل و نقل عمومی مسافر
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هدف ما افزایش کمیت جابجایی حمل و نقل مسافر است و این مهم باید از سمت خدمات گیرندگان مورد توجه قرار گیرد.
شهرکی ثانوي با بیان این که این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که مشتری مداری تحقق یابد، افزود: متاسفانه بخش حمل و نقل عمومی مسافر طی 8 سال گذشته با شیب پنج درصد در سطح کشور در حال سقوط است.
وی با اشاره به افت سطح جابجایی مسافران ادامه داد: از سطح جابجایی 270 میلیون نفر مسافر در سطح کشور به 170 میلیون نفر جا به جایی در انتهای سال 95 رسیده ایم.
مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافر سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای با بیان این که تمایل مردم به استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی کاهش یافته است، افزود: علت این مساله قابل تامل است و دلایل بسیاری ممکن است سبب چنین رخدادی باشد؛ اما اکسیری که می تواند جلو این روند را بگیرد مشتری مداری است.
وی ادامه داد: تمامی مولفه ها مانند فعال، متصدی، راننده و دستگاه ها در این روند کاهش موثرند؛ اما اگر ما این مسئله را درست مدیریت و سیاست گزاری می کردیم، این اتفاق نمی افتاد.
شهرکی ثانوي با اشاره به سیاست گزاری ها و راهبردهای سازمان راهداری حمل و نقل جاده ای، بیان کرد: بین سیاست های این سازمان تعارض وجود دارد. ما به عنوان متولی، حمل و نقل سواری را به عنوان یک مطلوبیت وارد این چرخه کردیم و اکنون سهم این حمل نقل 18 درصد است.
وی افزود: حمل و نقل سواری باید به عنوان تکمیل کننده حمل و نقل انبوه قرار گیرد؛ در حالی که شاهد افزایش درخواست آن هستیم.
سامانه پایانه هوشمند مسافربری به صورت آزمایشی از مشهد آغاز می شود
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی هم در این نشست با اشاره به تغییرات بنیادین حاصل شده در شرکت های حمل و نقل مسافربری سطح کشور، گفت: در گذشته هم تعامل بسیار خوبی با پایانه های مسافربری داشتیم و اکنون اتفاقات بسیار خوبی در مشهد افتاده است.
ابراهیم نصری افزود: با توجه به حجم ورود زائران به مشهد مقدس، تصمیم بر آن شد کار سامانه پایانه هوشمند مسافربری به صورت آزمایشی از مشهد آغاز شود.
وی ادامه داد: امسال رضایت بیشتری نسبت به پایانه های مسافربری ایجاد شده است و هدف ما در وهله اول رضایت مردم است. این رویداد خروجی تعامل بخش خصوصی و دولتی است.
مدیرعامل سازمان پایانه های شهرداری مشهد نیز در این جلسه اظهار کرد: وجود بخش حمل و نقل عمومی منوط به حضور بخش خصوصی و شرکت های حمل و نقل است. ابتدا شرکت های خصوصی وجود داشتند و سپس دولت وارد این عرصه شد.
شریعتی به پایانه امام رضا (ع) اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات ما در پایانه امام رضا (ع) سالن ترانزیت آنجاست.
وی با اشاره به مشکلات برخی رانندگان تاکسی های شهری، ادامه داد: با ظهور برخی شرکت های تاکسی اینترنتی، فشار زیادی بر روی تاکسی های شهری آمده است و اگر دیر به فکر بیوفتیم، ممکن است آنان به صحنه حمل و نقل جاده ای هم کشیده شوند.
معاون حمل و نقل شهردار مشهد نیز در این نشست با ابراز رضایت از طرح هوشمند سازی پایانه های مسافربری اظهار کرد: امیدواریم با حمایت وزارت راه و شهرسازی به این مهم دست یابیم؛ چرا که شعار شهرداری مشهد، مشهد شهر هوشمند است.
برکچی افزود: در شهرداری برای اجرای این طرح آمادگی لازم را داریم و کاملا حمایت و پشتیبانی خود را اعلام می کنیم.
بهاروند رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر مشهد هم گفت: شورای شهر مشهد همه تلاش خود را در جهت هوشمند سازی پایانه های مسافربری خواهد کرد.
در ادامه این نشست چند تن از مدیران شرکت های مسافربری نیز به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.
 
 مشخصات:
نظرات: *