پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

مدیر کل راهداری وحمل ونقل جاده ای استان خراسان رضوی خبر داد:


35 مجتمع خدمات رفاهی به همت بخش خصوصي در جاده های خراسان رضوی ساخته شده است/ رتبه دوم استان در جذب سرمايه گذار

تاریخ انتشار: 1396/12/26

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: 35 مجتمع خدمات رفاهی بین راهی  با مشارکت بخش خصوصی در محورهای اصلی استان به مسافران نوروزی خدمات رسانی می کند.
به گزارش اداره روابط عمومي اداره كل  راهداري و حمل ونقل جاده اي استان خراسان رضوي ابراهیم نصری را افزود: عمده این مجتمع ها به ترتیب در محورهای مشهد- سبزوار- سمنان ، مشهد- تربت حیدریه- گناباد و مشهد- قوچان- بجنورد قراردارد.
وی گفت: استان خراسان رضوي از لحاظ تعداد مجتمع خدماتي رفاهي فعال در رتبه چهارم كشور قرار دارد. ليكن از لحاظ جذب سرمايه گذار و صدور موافقت اصولي احداث مجتمع خدماتي رفاهي با ١٠٦ فقره موافقت اصولي صادره دررتبه دوم قرار دارد. 
مدیر کل راهداری وحمل ونقل جاده ای به در حال ساخت بودن 18 مجتمع بین راهی در استان اشاره و بیان کرد : سال 95 در خراسان رضوی32 مجتمع خدمات رفاهی فعالیت داشتند که امسال به 35 مجتمع رسید و انشالله در سال 97 نیز 2 مجتمع دیگر در استان به بهره برداری می رسد. همچنين ٥٣  سرمايه گذار هم از اين اداره كل موافقت اصولي دريافت كرده اند و پيگير اخذ مجوزهاي لازم از ساير دستگاهها ميياشند.
نصری به منع قانونی دستگاههای دولتی برای ساخت مجتمع های خدمات رفاهی اشاره کرد و گفت: از سال ١٣٨٩،بخش دولتي از احداث پايانه ها و مجتمعهاي خدماتي منع گرديده و اين فعاليتها صرفا بايد توسط بخش خصوصي انجام شود. اهمیت این مراکز به این دلیل است که مکان مناسبی را برای استراحت رانندگان فراهم کرده و از حوادث مربوط به خستگی و خواب آلودگی بویژه در مسیرهای کویری و یکنواخت جلوگیری می کند.
وی خاطر نشان کرد: فعلا بیشترین نیاز برای ساخت این مجتمع های اقامتگاهی ، فاصله٧٥ کیلومتری شهرهای سبزوار تا داورزن است که در حال حاضر يك مجتمع فعال در بيست كيلومتري سبزوار وجود دارد. ليكن با توجه به نوع محور و نبود آبادي در طول مسير، احداث يك مجتمع ديگر ميتواند در ارتقا ايمني قطعه مور نظر مثمر ثمر باشد. در اين راستا دو موافقت اصولي جديد براي دو سرمايه گذار در همان قطعه صادر شده كه در صورت پيگيري سرمايه گذاران مذكور و مساعدت ساير دستگاههاي مرتبط در حوزه صدور مجوزها،  مشكل اين محور از حيث كمبود امكانات خدماتي در حاشيه راه مرتفع خواهد شد .
این مقام مسئول افزود: در عين حال اين اداره كل برای برطرف کردن کمبود فضاهای استراحتگاهی بین راهی برای رانندگان در ایام نوروز، استراحتگاه های موقت درسکوهای نماز و پارگینک های حاشیه جاده ها ایجاد کرده است.
خراسان رضوی حدود 20 هزار و 575 کیلومتر راه دارد که 6هزار و 485 کیلومتر آن بین شهری و مابقي روستایی است.مشخصات:
نظرات: *