پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

رييس اداره بازرگانی و سرمایه گذاری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی خبر داد:


تسهیل سرمایه گذاری در احداث مجتمع هاي خدماتی رفاهی بين راهي با حذف یک فرآیند اداری زمانبر

تاریخ انتشار: 1397/01/21

 

​ رييس اداره بازرگانی و سرمایه گذاری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان خراسان رضوی گفت: با هدف تسریع در صدور مجوزها و سهولت بیشتر سرمایه گذاران در احداث مجتمعهای خدماتی رفاهی بین راهی، مقرر گردید فرآیند تخصیص یا تغییر کاربری زمینهای محل احداث مجتمع خدماتی رفاهی در 44  نقطه مکانیابی شده توسط این اداره کل در سطح استان، بدون طرح موضوع در کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان انجام شود.
 به گزارش روابط عمومی اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خراسان رضوي، سید حامد افتخارزاده گفت: جذب مسافران جاده ای به داخل مجتمعهای خدماتی رفاهی بین راهی به منظور برخورداری از یک استراحت کوتاه مدت رضایت بخش، استفاده از امکانات داخل مجتمعها، رفع خستگی و پیگیری سفر به شکلی ایمن تا رسیدن به مقصد نقش قابل توجهی در ارتقای ایمنی جاده ای دارد. لذا جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه از اهداف و برنامه های اصلی این اداره کل است.
وی با اشاره به این موضوع که متولی صدور موافقت اصولی اولیه و پروانه بهره برداری از مجتمعهای خدماتی رفاهی بین راهی، اداره کل راهداری و حمل  ونقل جاده ای استان است افزود: برابر با قوانین موجود، به منظور اخذ زمین های دولتی و تغییر کاربری آنها از کشاورزی به خدماتی، نیازمند طی یک فرآیند قانونی ولی زمانبر می باشد که در این بین، اخذ نظر کارگروه زیربنایی و شهرسازی استان، بخش عمده ای از  فرآیند است. کارگروه مذکور، کلیه طرحهای سرمایه گذاری دولتی و غیردولتی در سطح استان را از منظر کلیه دستگاههای عضو کارگروه بررسی و نظر نهایی خود را به ارگانهای ذیربط در خصوص امکان یا عدم امکان تغییر کاربری زمینها ارائه می نماید و بدین منظور، اقدام به اخذ استعلامات کتبی از بیش از بیست دستگاههای دولتی نموده و متعاقبا پس از گردآوری پاسخ این استعلامات، پروژه مورد نظر را در کارگروه مطرح و روی آن تصمیم گیری می نماید.
افتخار زاده ادامه داد:در طرحهای احداث مجتمعهای خدماتی رفاهی بین راهی، این فرآیند به طور معمول بسته به سطح پیگیری سرمایه گذاران، بین شش ماه تا دو سال زمان می برد و بسیاری از سرمایه گذاران از طولانی بودن این فرآیند گلایه دارند. علی الخصوص که در برخی موارد نتیجه بررسی طرحها در کارگروه مذکور، منفی بوده و بدین ترتیب کلیه پیگیریها و اقدامات سرمایه گذاران عملا بی نتیجه است.
اين مقام مسوول با توجه به اهمیت فوق العاده موضوعات مرتبط با ایمنی جاده ها و ماهیت خدمات رسانی مجتمعهای خدماتی رفاهی در سطح جاده ها گفت: این اداره کل از ابتدای سال 1396 و پس از انعقاد تفاهم نامه حمایت از سرمایه گذاران در احداث مجتمعهای خدماتی رفاهی بین راهی میان رییس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و رییس سازمان امور اراضی کشور، تلاش خود را بر روی حذف یا ساده سازی فرآیند طولانی کارگروه امور زیربنایی استان برای طرحهای سرمایه گذاری در احداث مجتمعهای خدماتی رفاهی معطوف نمود و در مکاتبات متعدد با دستگاههای ذیربط علی الخصوص استانداری خراسان رضوی، سازمان امور اراضی، اداره کل راه و شهرسازی، مرکز خدمات سرمایه گذاری استان  و... این مهم را در دستور کار قرار داد.
رييس اداره بازرگانی و سرمایه گذاری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان خراسان رضوی  ضمن اشاره به مطرح شدن درخواست اين اداره کل در جلسه 23 بهمن ماه 1396  کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان گفت: اين موضوع با نظر مساعد و حمایت معاون محترم هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی مورد تصویب قرار گرفت  و مقرر گردید نقاطی که اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان در قالب طرح تفصیلی مجتمعهای خدماتی رفاهی استان مکانیابی نموده است (44 نقطه) از چرخه کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی خارج و استعلامات مورد نظر مستقیما توسط اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان یا اداره امور اراضی جهاد کشاورزی استان اخذ گردد و بدین ترتیب نیازی به طرح موضوع در کارگروه زیربنایی  و شهرسازی استان نخواهد بود.
وي تاكيد كرد: گام بزرگی در جهت ساده و کوتاه سازی روال اخذ مجوزهای لازم برای سرمایه گذاران در احداث مجتمعهای خدماتی رفاهی استان برداشته شده است.
افتخارزاده در پایان خاطرنشان ساخت: نقشه قرارگیری 44 نقطه مکانیابی شده به همراه کلیه ضوابط و اطلاعاتی که در تصمیم گیری سرمایه گذاران محترم تاثیرگذار است در پرتال این اداره کل به آدرس www.razavi.rmto.ir   ، در زبانه قوانین و مقررات و زیرمجموعه تاسیسات زیربنایی و جانبی قابل دسترسی است. سرمایه گذارانی که مایل به سرمایه گذاری در این نقاط باشند می توانند علاوه بر استفاده از امتیازات مصوبه مذکور، از سایر تسهیلات سازمان متبوع مثل ساده سازی ضوابط احداث مجتمعهای خدماتی رفاهی برای این نقاط و کمکهای بلاعوض سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در احداث رمپهای ورود و خروج و نصب تابلوهای اطلاع رسانی مجتمع  بهره مند شوند.
 مشخصات:
نظرات: *