پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ضمن تشریح عملکرد این اداره کل در سال گذشته، خبرداد:


خراسان رضوی، رتبه اول جابجايي حمل ونقل جاده اي مسافر كشور

تاریخ انتشار: 1397/01/23

 

​مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی با اشاره ميزان مسافر جابجا شده در سال 96 گفت: استان خراسان رضوي با جابجايي 19 ميليون و 336 هزار مسافر مقام اول جابجايي مسافر جاده اي را كسب نموده است .
به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی، ابراهیم نصری افزود: با وجود مشکلات مالی دولت ما توانستیم در زمینه ابلاغ اعتبارات ملی و استانی رتبه اول را کسب کنیم ولی از بیش از 195 میلیارد تومان اعتبار مصوب تنها 88  میلیارد آن به اداره کل در سال گذشته تخصیص پیدا کرد.
وی با اشاره به اجرای 110 پروژه استانی در حوزه های راهداری و حمل و نقل جاده ای، ادامه داد: خراسان رضوی در زمینه تعداد مسافر جا به جا شده با آماری نزدیک به 20 میلیون نفر مسافر در سال گذشته و در زمینه جذب و توسعه ناوگان روستایی نیز در کشور توانست رتبه اول کشوری را از آن خود نمايد.
نصری گریزی به حوزه تجارت از طریق جاده زد و در این زمینه نیز اظهار داشت: خراسان رضوی در حوزه صادرات کالا از طریق جاده با بیش از 1.3 میلیون تن در رتبه سوم و در زمینه واردات نیز به میزان بیش از 72هزارتن در جایگاه پنجم کشوری قرار گرفت. وی با اشاره به جایگاه دوم استان از نظر جایگاه های مرزی، در خصوص وضعیت ترانزیت در استان نیز گفت: خراسان رضوی در زمینه ترانزیت ورودی كالا با ميزان  820 هزار و 475تن رتبه سوم و در خصوص ترانزیت خروجی نیز به میزان تقریبی دو میلیون تن رتبه اول کشور را دارا است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان درادامه بهميزان  وسعت نگهداري راههاي استان  نسيت به ديگر استان هاي كشور اشاره كرد و افزود: رتبه خراسان رضوی در ميزان راهها نسبت به سطح کشوردر مجموع راه های برون شهری، اعم از آزادراه، بزرگراه، راه اصلی، راه فرعی و راه های روستایی به طول 20 هزار و 574 کیلومتر، بعد از استان فارس رتبه دوم کشوری را دارا است كه اين اداره كل وظيفه نگهداري آنها را دارد.
وی با بیان اینکه اقداماتي در  حوزه ايمني حمل و نقل در سال گذشته پیگیری شده است، اظهارداشت: اولین محور در این زمینه کنترل و نظارت بر عملكرد مديران فني  و گشت هاي كنترل جاده اي نامحسوس بود که به این منظور گشت های نامحسوس را در طول محورهاي استان با همكاري پليس راه استان در سه  مرحله تابستان، پاییز و زمستان اجرا شد. وی ادامه داد: از ابتداي اجرايي شدن آيين نامه فعاليت مراكز امدادرساني فني خودرو و ابلاغ آن، تاکنون مجوز فعالیت 7 مرکز براساس ضوابط صادر شده است و اقدامات نظارتی در این خصوص برنامه ریزی و پیاده سازی شده است.همچنین هشدارهای لازم در قالب گزارشات خبری درخصوص افزایش آگاهی عموم مردم به منظور خودداری از خدمات امدادخودروهای بدون مجوز نیز داده شده است.
نصری در همین زمینه همچنین به ارائه آموزش های ایمنی به 150 مدرسه حاشیه راه ها و همچنین ایمن سازی فیزیکی محوطه مقابل این مدارس اشاره کرد و ادامه داد: در راستای شناسایی محورها و نقاط پرتصادف و نیز مشکلات ایمنی، تشکیل بانک اطلاعات تصادفات و تحلیل آنها تصادفات صورت گرفته در 5 سال اخیر را مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم.
این مقام مسئول در تشریح اهم اقدامات انجام شده در اداره ترانزیت و حمل و نقل بین المللی استان نیز گفت: در این زمینه در طی 12 ماه سال گذشته 7730 مورد صدور مجوز بارگیری ناوگان خارجی در استان داشتیم، همچنین 3075 مورد صدور مجوز ورود موقت ناوگان خارجی و 1936 مورد صدور مجوز تمدید ورود موقت ناوگان خارجی را می توان بخش دیگری از فعالیت های صورت گرفته در این حوزه دانست.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با اشاره به افزايش 12درصدي تناژ حمل داخلی كالاي در استان، در تشریح آمار ثبت شده در حوزه حمل و نقل جاده ای در استان بیان داشت: حوزه حمل و نقل داخلی كالاي جاده اي استان خراسان رضوي در سال 1396 با تناژ حمل بیش از 30 میلیون تن در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته با 12درصد رشد مواجه بوده که رتبه پنجم كشور را كسب و  ثمره آن افزایش درآمد استان نسبت به سال گذشته آن است، همچنين در مدت زمان مذكور نيز با انجام بیش از 2 میلیون سفر شاهد  افزايشی 11درصدی در این حوزه بودیم.
نصری با بیان انجام عملیات های فنی بر 800 پل در استان در سال گذشته، اظهار داشت: در حوزه ابنیه فنی نیز اقدامتی مانند انجام تعمیرات 800 پل در استان از قبیل احداث رادیه و برید، تخریب و اجرای مجدد بتن تخریب شده و تعویض میلگردهای آسیب دیده در پل ها، تعمیر قرنیز و اجرای هندریل و مرمت های جزئی ابنیه فنی از قبیل تنقیه پل ها، دریواسیون و هدایت آب های سطحی، تعمیر بندکشی های آسیب دیده انجام شد.
وی در خصوص عملکرد اداره پيمان و رسيدگي در سال گذشته نیز با اشاره به برگزاری 117 مناقصه و مزایده، افزود: ماحصل برگزاری این موارد، انعقاد 157 قرارداد بود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با بیان اینکه در چهار حوزه مرمت رویه راه ها، اصلاح شیب شیروانی، برف روبی و شن و نمک پاشی در سال 96 بیش از 506 میلیارد ریال هزینه صورت گرفته است، در تشریح بخش مرمت رویه جاده ها افزود: 927 کیلومتر رويه راه های استان در سال 96 با هزینه کرد حدود از 368 میلیارد ریال مرمت شد که از این آمار از لحاظ سطح انجام شده افزایش و از نظر میزان هزینه انجام شده نسبت به سال 95 با کاهش مواجه بوده است. وی ادامه داد: در زمینه انجام روکش حفاظتی در راه های استان نیز در طی سال گذشته 18 قرارداد به ارزش مجموع 496.5 میلیارد ریال به منظور انجام 312 کیلومتر روکش حفاظتی منعقد شد.
نصري در تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه سرمايه گذاري نیز گفت: در سال گذشته سه رمپ که در واحد آن در محور سبزوار- سه راهی دوغایی و دیگری در محور لطف آباد- درگز بود، به ارزش ریال نزدیک به 11 میلیارد ریال به صورت کامل اجرا به به بهره برداری رسید. وی با بیان اهمیت جایگاه بخش خصوص در ارائه خدمات رفاهی بین راهی به مسافران در محورهای استان، در خصوص اقداماتی که در این زمینه نیز در سال 96 صورت گرفته بیان داشت: در این سال 8 مجتمع جدید خدمات رفاهی در راه های استان شروع به احداث شد که تا پایان سال 96 از 3 مجتمع بهره داری به عمل آمد.
گفتني است با توجه به نتایج ارزیابی های صورت گرفته در خصوص عملکرد ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان های کشور، استان خراسان رضوی رتبه دوم را در بین استان های کشور کسب کرده است.
 مشخصات:
نظرات: *