پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

در همايش روز ملي ايمني حمل ونقل عنوان شد:


سالانه 500 میلیارد تومان اعتبار براي نگهداري وایمن‌سازی جاده‌های خراسان‌رضوی نياز است

تاریخ انتشار: 1397/02/10

​همايش روز ملي ايمني حمل ونقل با همت اداره كل راهداري وحمل ونقل جاده اي استان  و باحضور معاون دادستان مركز استان جانشين فرمانده پيس راه استان و همچنين مديران دستگاههاي امدادي وانتظامي در سالن همايش هاي اين اداره كل برگزار گرديد.
به گزارش روابط عمومي اداره كل راهداري وحمل ونقل جاده اي استان خراسان رضوي ابراهیم نصری، در اين  همایش گفت :
همه ساله سفرها با ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای کاهش یافته و به سهم سفر با خودروهای شخصی افزوده می شود.
وی گفت: تلفات در ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار کمتر است چرا که این نوع تردد در یک چهارچوب نظارت شده انجام می شود.
نصری افزود: كارخانجات تولیدي داخل همه نیاز ناوگان حمل و نقل جاده ای را تامین نمی کند خریداران حق انتخاب ندارند و بخشي از نياز ها مي بايست از خارج تامين شود و يا توان توليد داخل افزايش يابد.
وی گفت: با توجه به محدوديت منابع اولویت باید با نگهداری راهها باشد. اعتبارات ایمنی نیز باید به طور كامل و به موقع تخصيص يابد.
فعال شدن کمپین شهر بدون تصادف
معاون دادستان مركز استان  در اين همایش نيز ، از فعال شدن کمپین شهر بدون تصادف در کارگروه پیشگیری از حوادث دادستانی مشهد خبر داد و اظهار کرد: این کمپین با هدف کاهش حوادث و تلفات فعال شده است و همه ما معتقد بر این هستیم که پیشگیری بهتر از درمان است، اما این سخن نباید تنها در شعار خلاصه شود، بلکه باید در عمل هم دیده شود.
وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته متاسفانه تلفات زیادی در حوادث جاده‌ای داشتیم افزود: وقتی که این تصاویر را پخش می‌کنیم تنها به جهت درس عبرت و عدم تکرار حادثه بوده، اما متاسفانه برخی‌ها برداشت منفی دارند و می‌گویند با پخش این تصاویر دل مردم و داغداران آن حادثه را جریحه‌دارتر می‌کنید.
هادی شریعت‌یار بیان کرد: متاسفانه مشاهده می‌شود همان کسانی که این اعتراض را دارند خودشان با بی‌احتیاطی و عدم سرعت مطمئنه عامل ایجاد حوادث بعدی می‌شوند.
شریعت‌یار با اشاره به اینکه از دل یک تصادف مشکلات زیادی همچون دیه، نفقه، طلاق، اختلاف میان چند خانواده و دیگر مشکلات اجتماعی به‌وجود می‌آید، افزود: اگر در مسیر قانون به‌ درستی عمل کنیم شاهد اینگونه مشکلات نخواهیم بود و می‌طلبد که حضور جدی‌تر مسئولان را شاهد باشیم.
معاون دادستان مشهد با تاکید بر اینکه باید مردم را به افزایش سفرهای جاده‌ای تشویق کنیم و احساس ایمنی و امنیت زمانی به‌وجود می‌آید که سفرهایی ایمن و بی‌حادثه را شاهد باشیم، خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت‌های مردمی همچون ایربگ در داخل خودروها استفاده شود و کنترل‌های اجتماعی و آموزش‌های فنی و ایمنی باید بیش از گذشته باشد و معتقدیم که رانندگان باید خودشان الگوساز باشند.
شریعت‌یار بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه و ایمنی جاده‌ها باید همواره مورد توجه باشد و تمامی مجموعه‌ها ازجمله خودروسازان، پلیس راه، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، بیمه‌ها و دیگر مجموعه‌های مرتبط به این موضوع بسیار مهم توجه کنند و دستگاه قضایی هم در این مسیر طبق قانون با متخلفان برخورد می‌کند.
وی عنوان کرد: طرح پایلوت بولوار وکیل‌آباد و آزادراه شهیدشوشتری از ۹ اسفند آغاز شده که تاکنون و به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن ۴۷ مورد حادثه به ۲۳ مورد، ۱۷ مورد جرحی به ۸ مورد، ۳ مورد فوتی به یک مورد، ۸۲ مورد اخذ مدرک خلاف بالا به ۲۱۹ مورد، ۴۵ مورد خودروی توقیفی به ۸۲ مورد و ۷ هزار مورد اعمال قانون به ۹۶۰۰ مورد رسیده است و داریم به سمت و سویی حرکت می‌کنیم که هزینه تصادف گران شود تا ایمنی بیشتر و همراه با سرعت مطمئنه را در رانندگی‌ها شاهد باشیم.
 
"خواب‌آلودگی" همچنان صدرنشین علت تصادفات جاده‌ای خراسان‌رضوی است‌
 
سرهنگ محمدعلی احسان‌بخش نيز در اين همایش اظهار داشت: فرهنگ ترافیکی و رانندگی ایمن در جاده‌های کشور و استان روز‌به‌روز در حال رشد بوده و تمام مجموعه‌ها هر یک به سهم خود در مسیر نقش‌آفرین بودند.
وی افزود: 43 درصد تصادفات جاده‌ای خراسان‌رضوی مربوط به جاده‌های فرعی و راه‌های روستایی استان بوده و دغدغه جدی پلیس در 3 سال اخیر توسعه ایمنی محورهای جاده‌ای روستایی بوده است.
جانشین پلیس‌راه خراسان‌رضوی با بیان اینکه در نیمه دوم سال 96 تعداد 61 تصادف تنها در یکی از راه‌های روستایی استان که 15 کیلومتر آن فاقد ایمنی و استاندارد لازم بود را داشتیم، خاطرنشان کرد: اکثر حوادث نوروزی امسال که بالاترین فوتی و مصدوم را هم داشت در کیلومتر 50 محور سبزوار به شاهرود (‌روستای کاهک) به‌وقوع پیوست و از مجموعه‌های مختلف به‌ویژه آستان قدس رضوی درخواست داریم که استراحت‌گاهی در این مسیر بسازد که جلوی این حوادث تلخ و جبران‌ناپذیر گرفته شود.
احسان‌بخش گفت: در نوروز 97، 38 تصادف منجر به فوت در جاده‌های استان داشتیم که 31 مورد آن واژگونی گزارش شد که علت اصلی آن خواب‌آلودگی بوده است.
گفتني است دكتر آزاد روانشناس اجتماعي نيز در اين همايش ،  دلايل وقوع رفتار هاي پرخطر ترافيكي را تبيين كرد
هفتم اردیبهشت ماه در تقویم کشور روز ایمنی و حمل و نقل عمومی نام گرفته است.
 
 مشخصات:
نظرات: *