پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیمشکلات ناوگان جاده ای کانون توجه مسئولان صنعت حمل و نقل

تاریخ انتشار: 1397/06/11

​به گزارش روابط عمومي اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان خراسان رضوي، به نقل از ایرنا، 90 درصد حمل و نقل بار و مسافر در ایران با تلاش شبانه روزی افزون بر 600 هزار راننده در 40 هزار کیلومتر شبکه راه ای کشور انجام می شود.
همچنین 340 هزار نفر در عرصه حمل و نقل بار با کامیون و 80 هزار نفر نیز در امر جا به جایی مسافران فعالیت دارند که طی ماههای اخیر تلاش شد بخشی از خدمات درخواستی آنان اجابت و تامین شود.
* حرکت روزانه هشت میلیون وسیله نقلیه در جاده ها
با توجه به رفت و آمد روزانه هشت میلیون وسیله نقلیه در جاده های ایران ارتقا و نوسازی این زیرساخت در حوزه حمل و نقل ضروری است بطوری که رئیس سازمان راهداری کشور در سفر به خراسان رضوی اعلام کرد 30 هزار کیلومتر از مجموع 40 هزار کیلومتری جاده های اصلی بخاطر تردد زیاد وسایل نقلیه نیازمند تبدیل به آزادراه و بزرگراه است.
با این حال از آنجایی که مسئله ناوگان جاده ای به صورت مستقیم و لحظه ای بر روند جا به جایی کالا و مسافر تاثیرگذار است این موضوع در کانون توجه مسئولان این حوزه و حتی مسئولان سیاسی و اقتصادی کشور قرار گرفته است.
* ثبت نام 700 هزار نفر برای بیمه تکمیلی رانندگان کامیون
رئیس سازمان راهداری کشور با اشاره به توجه این سازمان به مشکلات معیشتی و اقتصادی رانندگان طی یک ماه و نیم گذشته، از برنامه ریزی برای بیمه تکمیلی 900 هزار نفر از آنان خبر داد و گفت: تاکنون 700 هزار نفر از رانندگان و همسران آنها برای استفاده از بیمه تکمیلی ثبت نام کرده اند. همچنین این سازمان به دنبال ارائه تسهیلات قرض الحسنه و کم بهره برای رانندگان است تا با تکیه بر اسناد بالادستی خدمات عرضه شده به رانندگان بهبود یابد.
عبدالهاشم حسن نیا افزود: 90 درصد از بار و مسافر در کشور از طریق جاده حمل می شود که در این زمینه مسئولیت سنگینی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.
وی به نقش تنظیم کننده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در روابط صاحب بار، شرکت و رانندگان اشارهو بیان کرد: انباشت مشکلات رانندگان از یکسو و وضعیت سخت اقتصادی از سوی دیگر، اصلاح شرایط را زمانبر کرده است.
* ناوگان جاده ای ماهانه نیازمند 100 هزار حلقه لاستیک
معاون وزیر راه و شهرسازی در زمینه تامین لوازم یدکی مورد نیاز رانندگان نیز گفت: ناوگان باربری و مسافربری جاده ای ایران با حدود 355 هزار دستگاه کامیون و اتوبوس ماهیانه به تامین و توزیع حدود 100 هزار حلقه لاستیک نیاز دارد.
وی افزود: مشکل اصلی کامیونداران تامین لاستیک است لذا باید به فکر تامین آن در ماههای آینده باشیم.
حسن نیا ادامه داد: برای تامین لاستیک مورد نیاز ناوگان حمل و نقل جاده ای ارز دولتی تخصیص یافته و باید از طریق تامین مواد اولیه یا نقدینگی ارزی صنایع داخلی را نیز به تولید لاستیک ترغیب و از آن حمایت کرد.
وی گفت: راهداری دستگاه تامین کننده لاستیک نیست اما انجمنهای کامیونداران و رانندگان آمادگی دارند در صورت تامین ارز و همکاری دستگاههای مربوطه نسبت به واردات لاستیک اقدام کنند.
* 150 هزار کامیون و اتوبوس با عمر 25 سال
او همچنین به افزایش قیمت قطعات یدکی اشاره و بیان کرد: حدود 150 هزار کامیون و اتوبوس در سطح کشور بیش از 25 سال عمر دارند که به دلیل استهلاک نیازمند تامین و تعویض لوازم یدکی هستند.
وی اظهار داشت: صنعت داخلی قادر به تولید بسیاری از لوازم یدکی مورد نیاز به ویژه قطعات پرمصرف است که دستگاههای متولی باید برنامه ریزیهای لازم برای حمایت از این تولیدکنندگان را انجام دهند.
* توزیع عادلانه بار خواسته اصلی کامیونداران
رئیس کانون انجمنهای صنفی کارفرمایی کامیونداران خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: توزیع عادلانه بار در مراکز توزیع بار خواسته اصلی کامیونداران است و اگر این موضوع از ابتدا رفع می شد 90 درصد مشکلات صنف کامیوندار اکنون وجود نداشت.
رضا تیموری افزود: فرایند عرضه بار برای کامیونداران باید از یک کانال و از مسیر سالن اعلام بار انجام شود که این امر در مشهد تا 10 روز پیش بسیار ضعیف انجام می شد.
وی اظهار داشت: مسئولین ذیربط تاکنون به نظم و انضباط در این بخش بها ندادند و از دل همین بی نظمی هرج مرج های موجود ایجاد شد.
رئیس کانون انجمنهای صنفی کارفرمایی کامیونداران خراسان رضوی گفت: به علت این هرج و مرج کرایه واقعی به راننده پرداخت نمی شود لذا برخی به دنبال فراهم نشدن زیرساختهای لازم در زمینه اعلام بار در 'سالن اعلام بار' هستند.
وی افزود: رانندگان با دریافت بار از طریق سالن اعلام بار و بدون واسطه دلال، دست کم 30 درصد بیشتر کرایه می گیرند زیرا در روشهای دیگر عرضه بار، مبالغی باید به دلالان و واسطه ها بپردازند.
* بازار جوابگوی نیاز لاستیک ناوگان جاده ای نیست
رئیس کانون انجمنهای صنفی کارفرمایی کامیونداران خراسان رضوی به گرانی لاستیک اشاره و بیان کرد: بازار جوابگوی نیاز فعلی کامیونداران نیست و اگر تا دو ماه دیگر این روند ادامه یابد با مشکل مواجه خواهیم شد.
وی مشکل دیگر این ناوگان را گران شدن لوازم یدکی ذکر و بیان کرد: قیمت برخی اقلام مانند روغن موتور طی دو ماه 50 درصد افزایش داشته و افزایش قیمتها در مقایسه با اسفند پارسال سرسام آور است.
* فرسودگی 40 درصد ناوگان جاده ای خراسان رضوی
مدیرکل راهداری خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از مشکلات ساختاری این حوزه فرسوده بودن 40 درصد ناوگان حمل و نقل استان است که علاوه بر تحمیل هزینه به مالک خودرو، زمان فعالیت ناوگان را کم کرده و اغلب بعد از هر سفر خودرو هفته ها در تعمیرگاه به سر می برد.
ابراهیم نصری افزود: این وضعیت موجب شده تعادل در عرضه ناوگان و بار به هم بخورد.
* ناهمخوانی نرخ و هزینه حمل بار
مدیرکل راهداری خراسان رضوی با اشاره به ثبات قیمت حمل و افزایش هزینه ها اظهار داشت: نرخ حمل و نقل نظارتی و دستوری است اما هزینه ها رو به رشد است و این عدم همخوانی سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل کشور را ناکام گذاشته است.
وی به عدم فعالیت قدرتمند شرکتهای حمل و نقل در کشور اشاره کرد و گفت: این امر سبب شده است بار بیمه و خدمات اجتماعی رانندگان بر دوش دولت سنگینی کرده و این قشر از خدمات شغلی و اجتماعی مناسب بهره مند نشوند.
نصری افزود: باید براساس برنامه ای که پیش از این برای نوسازی ناوگان بواسطه خارج نمودن ناوگان فرسوده انجام می شد، عمل شود.
وی اظهار داشت: با خارج کردن یک خودرو سنگین فرسوده، دولت سالانه مبلغ قابل توجهی بابت یارانه سوخت صرفه جویی می کند که این مبلغ می تواند به صورت بلاعوض برای تامین وسیله نقلیه جدید به خریدار خودرو تخصیص یابد.
* بهره برداری 3500 میلیارد ریال پروژه راهداری
دولت هزینه های بسیار برای نگهداری از راهها پرداخت می کند که بهره برداری از سه هزار و 500 میلیارد ریال طرح راهداری در سطح کشور طی هفته دولت از آن جمله است.
معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: در طول هفته دولت سه هزار و 500 میلیارد ریال طرح های مربوط به حوزه راهداری در کشور مورد بهره برداری قرار گرفت.
عبدالهاشم حسن نیا افزود: این طرح ها در قالب روکش آسفالت جاده ها، افتتاح مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی، ساختمان های پلیس راه، روشنایی و بهسازی راه ها و پل ها در مناطق مختلف کشور اجرا شد.
وی اظهار داشت: وظیفه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، ارتقای کیفیت و رفت و آمد ایمن در جاده های کشور است و طرح های افتتاح شده نیز در همین چارچوب اجرا و بهره برداری شده است.
* خراسان رضوی نیازمند 10 هزار میلیارد ریال بودجه راهداری
مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی گفت: هزینه های نگهداری و ارتقای جاده های این استان در سال 95 حدود چهار هزار میلیارد ریال بود که امسال با توجه به افزایش هزینه ها پیش بینی می شود این مبلغ به 10 هزار میلیارد ریال برسد.
نصری افزود: هر سال 20 درصد هزینه های ابلاغی تامین اعتبار می شود که بخش کمتری از آن تخصیص می یابد، لذا اگر همه بودجه مصوب راهداری استان تخصیص یابد حدود 2 هزار میلیارد ریال برای نگهداری و ارتقای جاده های استان پرداخت می شود.
هم اکنون 760 شرکت حمل و نقل کالای داخلی و بین المللی و شرکت حمل و نقل مسافر در خراسان رضوی فعالیت دارد.
پارسال بیش از 30 میلیون تن بار توسط 40 هزار راننده با 37 هزار وسیله نقلیه در حوزه حمل و نقل بار جاده ای بخشهای داخلی و بین المللی از خراسان رضوی جابه جا شد.
هشت هزار و 612 راننده با پنج هزار و 373 دستگاه خودرو مسافربری جاده ای در خراسان رضوی در قالب 124 شرکت حمل و نقل مسافر فعالیت دارد که پارسال 19 میلیون و 300 هزار مسافر را جابجا کرد.مشخصات:
نظرات: *