پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیخودروی شخصی، ناوگان پیشتاز در سفرهای نوروزی

تاریخ انتشار: 1398/01/19

​مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی از پیشتازی سفر با خودروهای شخصی به رقم کاهش مسافرتها در نوروز 98 خبر داد و گفت: 88  در صد سفرهای نوروزی در مسیر خراسان رضوی با خودروی شخصی صورت گرفته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی ، ابراهیم نصری به عنوان رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی خاطرنشان کرد: تولید انبوه خودرو سواری در کشور و راحتی خانواده ها در بهره گیری از این ناوگان و همچنین افزایش هزینه ها در برخی دیگر از شیوه های حمل و نقل عمومی به ویژه هواپیما موجب تداوم رونق در استفاده از خودرو شخصی در سفرهای نوروزی شده است.
وی ادامه داد: سفرها در نوروز ماهیت خانوادگی داشته و با هدف تفریح صورت می گیرد، لذا بهترین وسیله که می تواند موجب صرفه جویی در برخی هزینه های سفر خانوار شود خودروهای شخصی است.
نصری گفت: مسافران پس از رسیدن به مقصد می توانند با استفاده از خودروی سواری خود به گشت و گذار در محل اقامت بپردازند و از طرفی می توانند شب را در خودرو به صبح برسانند که در نهایت موجب صرفه جویی در هزینه خانوار می شود.
ورود بیش از 14 میلیون مسافر به خراسان رضوی
رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی در تشریح آمار مستند سفرها نیز گفت: از 25 اسفند ماه سال 1397 تا 15 فروردین ماه سال جاری 14 میلیون و 343 هزار و 662 زائر و مسافر به استان سفر کرده اند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 3.7 درصد کاهش دارد.
وی بیان کرد: یک میلیون و 84 هزار و 760 نفر از این تعداد، از طریق حمل و نقل جاده ای عمومی شامل اتوبوس ، مینی بوس و سواری کرایه به خراسان رضوی وارد شده اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 8,1 درصد کاهش داشته است.
نصری اظهار داشت: 417 هزار و 457 نفر از این افراد نیز با قطار به استان سفر کرده اند که این تعداد با رشدی 2,2 درصدی همراه بوده است.
وی آمار زائران و مسافرانی که از طریق فرودگاهها به استان وارد شده اند را نیز 214 هزار و 605 نفر اعلام کرد و افزود: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 18.3 درصد کاهش داشته است.
 بالغ بر 12.5 میلیون نفر با خودوری شخصی سفر کرده اند
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی اضافه کرد: تعداد زائران و مسافرانی که با وسائل نقلیه شخصی خود از روز 25 اسفند ماه 1397 تا 15 فروردین سال جدید به استان وارد شده اند، 12 میلیون و 626 هزار و 840 نفر است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، با کاهش 3.1 درصدی مواجه بوده است.
رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی در خصوص آمار ورود زائران و مسافران در این مدت به مشهد،گفت: هشت میلیون و 810 هزار و 910 نفر به این کلانشهر وارد شده اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، یک درصد کاهش دارد.
نصری افزود: 805 هزار و 539 نفر از این تعداد، از طریق حمل و نقل جاده ای و عمومی به مشهد وارد شده اند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 8,4 درصد کاهش داشته است.
وی اظهار داشت: آمار مسافران ورودی به مشهد با قطار و هواپیما به دلیل وجود ایستگاه مقصد راه آهن و فرودگاه در مشهد با آمار استانی این ناوگان مطابقت دارد.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی، گفت: تعداد زائران و مسافرانی که با وسائل نقلیه شخصی خود طی بازه زمانی مذکور به مشهد وارد شده اند، هفت میلیون و 373 هزار و 820 نفر است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، با کاهش 1.5 درصدی مواجه بوده است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی همچنین گفت: بر اساس آمار دستگاههای تردد شمار ورود انواع خودرو به این استان در نوروز امسال در مقایسه با مدت مشابه  پارسال هشت درصد کاهش داشته است.
وی بیشترین کاهش تردد خودرو در جاده های خراسان رضوی را به ترتیب مربوط به جاده فاروج ـ قوچان، سه راهی چکنه ـ چناران، سبزوار ـ داورزن، سبزوار ـ اسفراین و فردوس ـ گناباد عنوان کرد و گفت: شرایط آب و هوایی و بروز سیلاب در استانهای شمالی نظیر گلستان و مازندران موجب کاهش تردد در جاده های یاد شده گردید.
خراسان رضوی 20 هزار و 575 کیلومتر راه دارد که 6 هزار و 422 کیلومتر آن بین شهری و 14 هزار و 152 کیلومتر راه روستایی است.مشخصات:
نظرات: *