پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیراهداران خراسان رضوی همراه و همگام مردم در فروردین و اردیبهشت ماه سال 1398 درخشیدند

تاریخ انتشار: 1398/03/02

​اداره کل  راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی با اعلام عملکرد راهداری در دو ماه آغازین سال جاری جزئیات فعالیتهای راهداران استان را  تا پایان  اردیبهشت اعلام کرد.
مهندس نصری مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی در همین راستا گفت: درفروردین و اردیبهشت ماه سال جاری راهداران استان با تمام امکانات ، همراه و در کنار مردم بودند .
وی با اعلام این خبر ، مرمت فرونشست های سطح رویه آسفالت  ،  ترمیم فرونشست های در حریم محورهای مواصلاتی استان، مرمت دریواسیون و دستکهای هدایت آب، ایمن سازی و نصب تابلو های هشدار دهنده در محل های  آسیب دیده از سیل و عملیات مرمت سیل بردگی  ها در راستای تأمین ایمنی عبور و مرور وسایل نقیله عبوری، تخیله آب های سطحی ، تیغ زنی و مرمت راههای شوسه ، جمع آوری ماسه های روان را بعنوان عملیات راهداری فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری در سطح استان برشمرد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان رفع معارضین از بستر رودخانه ها  و بازگشائی مسیل ها و هدایت و کنترل سیلاب توسط این اداره کل و سازمان های ذیربط با محوریت استانداری و فرمانداری های محترم استان  را از اقدامات پیشگیرانه اعلام نمود که در نتیجه آن ، علیرغم بارش های شدید بحمدالله در سال جاری کمترین آبگرفتگی و خسارت به راه و تأ سیسات زیربنائی استان در حوزه راهداری را شاهد بودیم .
 مهندس نصری همچنین  بیش از 75 دستگاه رادیه ، برید و ارتقاء دهانه آبروها با باکس های بتنی پیش ساخته در محورهای مواصلاتی استان و نیز نگهداری و مرمت ابنیه فنی راه ها شامل عملیات نگهداری از پل ها نظیر تعمیرات اساسی و جزئی ، تنقیه و بازگشائی دهانه پل ها با تنظیم بستر رودخانه ها و مسیل ها در بالا و پائین دست پل ها، دریواسیون و هدایت آبهای سطحی بیش از 1000 دستگاه از آبروها و پل ها ، تهیه باکس های بتنی پیش ساخته و اجرای آنها در مقاطعی از راه ها بمنظور هدایت روان آب ها از محورها ، احداث پل باکسی در تعدادی از آبنماها ، تقويت ماشين آلات وتجهيزات و نيروها در نقاط مختلف استان را با توجه به شدت بحران از دیگر اقدامات پیشگیرانه اعلام نمود و افزود : در زمینه مدیریت بحران سیل، این اداره کل از ابتدای سیلاب های اخیر با کلیه نیروها، ماشین آلات و تجهیزات آماده بکار خود بصورت شبانه روزی در جهت خدمت رسانی به هموطنان عزیز با رفع انسداد محورهای مسدود شده استان در اثر سیل، بصورت شبانه روزی مشغول فعالیت بوده است. درهمین رابطه بازگشائی 121 مسیر مسدود شده در اثر سیل  در سریع ترین زمان ممکن انجام گردید.
وی به منظور کنترل سیلاب و کاهش آسیب ها و خسارات ناشی از آن به  افزایش و ارتقاء توان ماشین آلات و تجهیزات راهداری و امدادرسانی با توجه به فرسودگی ناوگان ماشین آلات این اداره کل اجرای آبروها و پل های مناسب در محل آبنماهای اجراء شده در محورها خصوصا راه های روستائی-تعمیرات ابنیه فنی- اجرای رادیه و برید دیوار ساحلی در مقاطعی از راه ها که در مجاورت مسیل ها و رودخانه ها قرار دارند اشاره نمودکه اعتبار مورد نیاز آن بالغ بر 6400 میلیارد ریال برآورد می گردد. بدیهی است تحقق این امر مستلزم ابلاغ و تخصیص اعتباراتی افزون بر اعتبارات ابلاغی کنونی می باشد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی در پایان استهلاك و مضمحل بودن ماشين آلات راهداري ، كمبود اعتبارات و  جزيره اي عمل كردن دستگاههای اجرایی مرتبط را از مهمترين نقاط ضعف در زمانهای بحران برشمرد که باید مد نظر قرار گیرد .
لازم به ذکر است توجه و عنايت به مرحله پيشگيري بحران ها ،‌ مشكلات و خسارات ناشي از عوامل به وجود آورنده آن را كاهش مي دهد با این توضیح که  دركشورهاي توسعه يافته به پيشگيري  ، اهميت ويژه اي داده مي شود چه از حيث فرهنگي و اجتماعي چه از نظر توجه و حفاظت زير ساخت هاي كشور .
متاسفانه دركشور ما رويكرد اصلي ، نوسازي و احداث مي باشد تا حفظ و نگهداري زيرساخت ها که امید است با تغییر رویکر شاهد شکوفائی هرچه بیشتر در عرصه های اقتصادی و خدماتی باشیم .مشخصات:
نظرات: *