پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی20 درصد راه‌های کشور نیازمند بهسازی است

تاریخ انتشار: 1398/04/08

​وزیر راه و شهرسازی گفت: از 214 هزار کیلومتر راهی که در این کشور وجود دارد 20 درصد آن نیازمند بهسازی و روکش آسفالت است.
محمد اسلامی در حاشیه بازدید از مرز دوغارون تایباد در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: سالانه سه هزار میلیارد تومان اعتبار جهت نگهداری این میزان راه اختصاص می‌یابد و این در صورتی است که برای نگهداری همین مقدار راه در کشور در سال بین هشت الی 12 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی افزود: روزانه حدود هشت میلیون خودرو در جاده‌های کشور تردد می‌کنند همچنین هر روز 100  هزار دستگاه انواع وسیله نقلیه و حدود 250 هزار کامیون از طریق حمل و نقل جاده‌ای بار جابجا می‌کنند.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه از طرح احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جدید در سراسر کشور خبر داد و مطرح کرد: این میزان مسکن به منظور حمایت از اقشار متوسط به پایین جامعه پیش‌بینی شده و امید است با حمایت بخش خصوصی این مقدار واحد مسکونی تامین اعتبار شود.
وی با توجه به بازدید از مرز دوغارون بیان کرد: این مرز رسمی زمینی دارای ظرفیت و پتانسیل‌های بسیار خوبی است که نیاز به توسعه و بهسازی دارد و این معبر رسمی به دلیل همجواری با کشور افغانستان می‌تواند به عنوان کلید توسعه روابط اقتصادی این دو کشور محسوب شود.
محمد اسلامی به همراه معاون و مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی ظهر امروز به مرز دوغارون تایباد سفر کردند و در این سفر چند ساعته از مجموعه گمرک، بازارچه مرزی، ایکس ری، منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، شرکت پایبار، گذرنامه مرزی و پاسگاه‌های مستقر در مرز دوغارون بازدید کرد
در ادامه این بازدید اقای حسن نیا دیداری صمیمی با رانندگان حوزه حمل و نقل بین المللی داشت که در این دیدار ضمن شنیدن  صحبت های انان از زحمات مجدانه و خالصانه رانندگان ترانزیت تقدیر نمود که  پس از این دیدار بازدیدی از راه های منتهی به مرز انجام داده و از نزدیک موقعیت استراتژیک مرز را مورد ارزیابی قرار داد وی سپس  تایباد را به مقصد شهرستان خواف ترک نمود.
27 پایانه مرزی در کشور فعالیت دارند
معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: اکنون 27 پایانه مرزی برای تسهیل رفت و آمد و تردد راحت در کشور فعالیت دارند که علاوه بر این زمینه اشتغال را فراهم کرده است.
عبدالهاشم حسن‌نیا در سفر به مرز دوغارون تایباد طی گفت‌وگویی با خبرنگاران  اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های پایانه‌های مرزی و رانندگان ترانزیت  افزایش نرخ سوخت به ویژه در پایانه‌های بزرگ بوده که نیازمند حمایت همه جانبه دستگاه‌های دولتی از حوزه حمل و نقل و ترانزیت کشور است.
وی با اشاره به اهمیت پایانه‌های مرزی افزود: مبادلات تجاری مرزی اعم از ورود و خروج مسافر، ترانزیت انواع کالا یکی از شاخص های اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه و نیز امرار معاش مرزنشینان است.وی این مهم را یکی از شاخص های امنیت مرز نامید و بر تداوم آن تاکید نمود
حسن‌نیا تصریح کرد: پایانه مرزی بازرگان یکی از معبرهای اصلی کشور در استان آذربایجان غربی قرار دارد و با توجه به موقعیتی که دارد بعنوان دروازه‌ای به اروپا از طریق ترکیه محسوب می‌شود و رتبه نخست واردات در کشور را از آن خود کرده است.
رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مطرح کرد: استان آذربایجان از لحاظ اینکه با سه کشور دیگر هم مرز است، می‌تواند در بحث مبادلات تجاری بسیار تاثیرگذار باشد و از این حیث در بین سایر پایانه‌های مرزی کشور حائز اهمیت است.
او ادامه داد: امروزه تبادلات کالا و مسافر سبب توسعه اقتصاد دو طرفه در مرزها شده از این رو باید تمام تلاش خود را در استفاده بهینه از پایانه‌های مرزی انجام داد.
حسن‌نیا از راه‌اندازی مرز جدید رازی خبر داد و گفت: توسعه و ساماندهی پایانه مرزی رازی خوی بعنوان یکی از مبادی ورود و خروج به کشور دوست و همسایه ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا نقش بسزایی در توسعه و مبادلات اقتصادی دارد.مشخصات:
نظرات: *